Fakty i mity na temat szarego styropianu?


Pozostałe artykuły:
Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Prezentujemy ranking styropianów. Poznaj różne ich rodzaje oraz mocne i słabe...
Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości jak wysoko oceniana jest jakość styropianu szarego. Czas przyjrzeć...
Użycie szarego styropianu do izolacji fundamentów, to nie tylko niższe rachunki za energię ale również mniejsze ryzyko k...
Dokonując wyboru, każdy inwestor powinien starannie rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych materiałów termoizolacyj...
Zobacz więcej

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu ma kolor szary. Również Polacy coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy szary styropian to tylko chwilowa moda, czy też naprawdę jest lepszy?

 

Szary styropian ma lepszą jakość niż biały

To nie prawda. Jakość nie zależy od koloru, tylko od kultury technicznej i etyki producenta.

 

Podstawowym parametrem charakteryzującym materiały termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Im jest on niższy, tym lepiej, bo warstwa ocieplenia może być cieńsza. Dla przykładu, współczynnik λ= 0,031 jest niższy od współczynnika λ= 0,045.

 

Przy zachowaniu tej samej izolacyjności, warstwa ocieplenia wykonana z szarego styropianu może być do 40% cieńsza, niż warstwa wykonana przy użyciu styropianu białego. Jednak to, że docieplenie białym musi być grubsze nie oznacza, że biały jest niższej jakości. Biały styropian jest jedynie mniej efektywnym izolatorem.

 

Szary zapewnia większą oszczędność energii niż biały

To nie prawda. W przypadku docieplenia, oszczędność energii zależy od efektywności termoizolacji, mierzonej współczynnikiem przenikania ciepła U.

 

Współczynnik U jest określony przez projektanta dla przegrody (ściany) a nie dla materiału termoizolacyjnego. Aby osiągnąć wymagane U, warstwa szarego będzie po prostu cieńsza niż białego. Oszczędności energii w obydwu przypadkach będą takie same.

 

Czy szary jest droższy od białego?

Metr sześcienny szarego jest droższy niż metr sześcienny białego, jednak niewiele z tego wynika, bo tak naprawdę kupujemy metr kwadratowy warstwy docieplenia o wymaganym U.

 

Co będzie droższe jeśli uwzględnimy fakt, że docieplenie z szarego jest cieńsze, więc kupujemy mniej metrów sześciennych? Okazuje się że droższy jest nadal szary.

 

Drążąc ten temat dalej, musimy jeszcze uwzględnić następujące różnice w kosztach:

- przy białym poniesiemy dodatkowy koszt, bo potrzebne będą dłuższe kołki (bo docieplenie będzie grubsze)

- kolejny dodatkowy koszt to szersze parapety i droższe akcesoria do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej (również z powodu grubszego docieplenia).

- szary z kolei wymaga kleju wysokiej jakości, który jest droższy.

 

Jeżeli skrupulatnie policzy się wszystkie koszty związane z aplikacją szarego i białego dla przeciętnego domu jednorodzinnego, w najlepszym razie ostateczny koszt będzie porównywalny. Należy jednak oczekiwać, że koszt ocieplenia z szarego będzie o kilkaset złotych wyższy.

 

Skąd taki wzrost popytu na szary, skoro przy założeniu takiej samej izolacyjności, ocieplenie z szarego jest nieco droższe?

Powodem jest rosnąca grubość termoizolacji, stanowiąca zmorę dzisiejszego budownictwa. Przy obecnych wymaganiach prawnych dotyczących minimalnej dopuszczalnej izolacyjności ścian, warstwa docieplenia musi być tak gruba, że budynek wygląda topornie i niezgrabnie. Estetyki nie poprawiają również okna, które przepuszczają zbyt mało światła dziennego i przypominają otwory strzelnicze.

 

Kolejnego wzrostu wymagań co do minimalnej grubości można oczekiwać po zaostrzeniu wymagań co do U, które nastąpi w roku 2021.

 

Jak głosi znana prawda „dom kupuje się oczami”. Jeżeli kiedyś zechcemy sprzedać dom, a potencjalnym nabywcom nie przypadnie do gustu bryła budynku lub estetyka wnętrza, będziemy stratni.

Wybór szarego styropianu wynika z chłodnej kalkulacji właścicieli, którzy chcą mieszkać wygodnie i tanio, a w przyszłości sprzedać dom za dobrą cenę i bez problemów. W ostatecznym rozrachunku, szary styropian okazuje się być materiałem o najlepiej wyważonym stosunku ceny do izolacyjności.


 

 

Szary czasami odpada od fasady, bo klej słabo trzyma się jego powierzchni

Szary rzeczywiście czasami odpada od fasad, ale powodem jest niewłaściwie dobrany klej, nieprzestrzeganie instrukcji aplikacyjnej lub obydwa te powody jednocześnie.

 

W zwykłym szarym styropianie występują stosunkowo silne naprężenia wewnętrzne, mogące prowadzić do odkształcania styropianu, a nawet do wygięcia i odpadania płyt od fasady. Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, ale z powodu naprężeń, należy stosować klej najwyższej jakości oraz niezwykle skrupulatnie przestrzegać instrukcji aplikacyjnej.

Ze względu na problem naprężeń, na rynkach zachodnich stosuje się styropiany zespolone trzeciej generacji, w których naprężenia nie występują. Pierwszym dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Ma on izolacyjność identyczną jak najlepsze styropiany szare przeznaczone do fasad (λd  0,031), ale pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe.

 

Dlaczego styropian?

Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, ponieważ jest produktem o najlepszym stosunku ceny do korzyści. Nie bez znaczenia jest fakt, że styropian jest materiałem ekologicznym. Nie ulega korozji chemicznej i biologicznej, nie wywiera żadnego wpływu na środowisko i podlega recyclingowi.

 

Styropian jest również całkowicie bezpieczny dla człowieka. Nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, kupujemy nawet żywność na styropianowych tackach. Podczas aplikacji styropianu nie trzeba nosić maski, rękawic ani stosować żadnych specjalnych środków ochronnych. Nie o wszystkich materiałach dociepleniowych można powiedzieć to samo, a przecież budując własny dom, chcemy zbudować bezpieczne miejsce dla najbliższych nam osób.