Jak wybrać styropian na fasadę?


Pozostałe artykuły:
Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Prezentujemy ranking styropianów. Poznaj różne ich rodzaje oraz mocne i słabe...
Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości jak wysoko oceniana jest jakość styropianu szarego. Czas przyjrzeć...
Użycie szarego styropianu do izolacji fundamentów, to nie tylko niższe rachunki za energię ale również mniejsze ryzyko k...
Dokonując wyboru, każdy inwestor powinien starannie rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych materiałów termoizolacyj...
Zobacz więcej

 

Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości jak wysoko oceniana jest jakość styropianu szarego. Czas przyjrzeć się jakie rodzaje szarego styropianu są dostępne na rynku i dokonać świadomego wyboru, z którego będziemy zadowoleni nie tylko w dniu zakupu ale również po latach.

 

Oceniając jakość styropianu, z całą pewnością należy brać pod uwagę jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ), który jest podstawowym parametrem charakteryzującym materiały termoizolacyjne. Im jest on niższy, tym lepiej. Przykładowo współczynnik λ= 0,031 jest niższy (czyli lepszy) od współczynnika λ= 0,033.

 

Szare styropiany do izolacji fasad charakteryzują się współczynnikami lambda o wartościach od 0,031 (najlepszy) do 0,033. Oczywiście im lepsza lambda  tym wyższa cena.

 

Kolejnym kryterium jakości styropianu są parametry mechaniczne i fizyczne styropianu, które decydują o trwałości ocieplenia i mają wpływ na estetyczny wygląd fasady podczas długich lat eksploatacji.

 
Ze względu na tzw. zjawisko „przegrzewania”, zdarza się, że ocieplenie z szarego styropianu się odspaja, pęka a nawet odpada od ściany.  Przed tego typu ryzykiem zabezpieczone są styropiany zespolone, w których szary rdzeń jest chroniony przez białą warstwę refleksyjną (na przykład LAMBDA WHITE®).

 

Jeżeli inwestor chce ocieplić dom styropianem z najwyższej półki, powinien sięgnąć po szary styropian zespolony z warstwą refleksyjną oraz ze zwiększającą przyczepność rowkowaną powierzchnią „do muru”. Tego typu styropian, dostępny pod nazwą LAMBDA MEGA WHITE® to nowość. W rankingu styropianów fasadowych redakcji „murator” został uznany za najlepszy styropian na rynku.

 

O różnicy w jakości, między MEGA WHITE® a każdym innym styropianem, najlepiej świadczy waga styropianu, czyli tzw. gęstość pozorna. Metr sześcienny MEGA WHITE® waży nie mniej niż 16 kg. Jak wielki ma to wpływ na jakość styropianu i trwałość ocieplenia można sprawdzić, wpisując w wyszukiwarce frazy: „jakość musi ważyć”, „tabela gęstości styropianu”, „ile powinien ważyć styropian” itp.  

 

W płytach MEGA WHITE® zastosowano wiele rozwiązań, które minimalizują możliwość popełnienia błędów podczas prac wykonawczych.

 

Zarówno LAMBDA MEGA WHITE®, jak i LAMBDA WHITE® są objęte Rekomendacją Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej, potwierdzającą ich unikalne zalety.