LAMBDA WHITE® rozwiązuje największy problem związany z szarym styropianem


Pozostałe artykuły:
Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Prezentujemy ranking styropianów. Poznaj różne ich rodzaje oraz mocne i słabe...
Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości jak wysoko oceniana jest jakość styropianu szarego. Czas przyjrzeć...
Użycie szarego styropianu do izolacji fundamentów, to nie tylko niższe rachunki za energię ale również mniejsze ryzyko k...
Dokonując wyboru, każdy inwestor powinien starannie rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych materiałów termoizolacyj...
Zobacz więcej

Ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne, ekonomię użycia i korzystny balans ekologiczny, szary styropian jest jednym z najlepszych materiałów dociepleniowych. Mimo występujących w nim naprężeń, większość specjalistów uważała, że w technologii styropianu nie uda się już wymyślić nic przełomowego. Mylili się.

 

Swisspor LAMBDA WHITE®, jest pierwszym dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji, wyprodukowanym w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. LAMBDA WHITE® posiada wyjątkowe parametry termoizolacyjne, właściwe dla najlepszych styropianów szarych. Jednocześnie jest pozbawiony kłopotliwej wady, jaką są występujące w szarych płytach, stosunkowo silne naprężenia wewnętrzne. 


Produkcja płyt LAMBDA WHITE<sup>®</sup>

Produkcja płyt LAMBDA WHITE®


Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, stosowania droższych klejów najwyższej jakości oraz bardzo rygorystycznego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych. W przeciwnym razie, naprężenia występujące w zwykłym szarym styropianie, mogą prowadzić do deformacji i wygięcia płyt, a w konsekwencji do ich odspojenia od ściany.

 

LAMBDA WHITE® pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe. Ze względu na bezpieczeństwo aplikacji, styropiany trzeciej generacji, są od lat chętnie stosowane na takich rynkach jak Niemcy, Szwajcaria czy Austria.Temperatura powierzchni szarego styropianu, wystawionej na bezpośrednie działanie słońca, rośnie bardzo szybko, powodując silne naprężenia termiczne. W przypadku płyt LAMBDA WHITE®, szary rdzeń jest zabezpieczony przed słońcem, przez zintegrowaną z nim białą warstwę ochronną grubości 6 mm. Biała powierzchnia odbija światło słoneczne zapobiegając powstawaniu naprężeń termicznych. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE® może być do 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.

 

Po przyklejeniu styropianu do muru, między sąsiadującymi płytami występują niewielkie uskoki wynikające z nierówności podłoża. W celu uzyskania estetycznej, równej fasady, powierzchnia warstwy termoizolacyjnej jest szlifowana. Ochronna warstwa LAMBDA WHITE® ma grubość 6 mm, więc nawet mocne szlifowanie nie niszczy jej i nie pozbawia szarego rdzenia ochrony.

 

Oprócz omówionych powyżej, najbardziej niebezpiecznych naprężeń termicznych, w szarych styropianach występują stosunkowo silne, tak zwane naprężenia wewnętrzne. W rezultacie, zwykły szary styropian nawet jeżeli jest zabezpieczony przed słońcem ma tendencję do skurczów i odkształceń. W LAMBDA WHITE® naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.


Wielopunktowy pomiar zmian temperatury na powierzchni płyty przy użycia skanera laserowego.

Wielopunktowy pomiar zmian temperatury na powierzchni płyty przy użycia skanera laserowego.


Aby skutecznie zredukować występujące w płycie naprężenia wewnętrzne, nacięcia muszą być wykonane w ściśle określonych miejscach płyty. Głębokość nacięć jest skorelowana z grubością płyty. Nacięcia muszą również być na tyle wąskie, aby nie zapychał ich klej, gdyż w przeciwnym wypadku powstawałyby mostki termiczne.

 

Rdzenie płyt LAMBDA WHITE® są produkowane ze specjalnego surowca z dodatkiem grafitu, któremu zawdzięczają charakterystyczną szarą barwę oraz współczynnik przenikalności cieplnej λd  0,031 [W/mK]. Właściwości termoizolacyjne LAMBDA WHITE® są do 40% lepsze, w porównaniu do popularnie występujących na rynku płyt z białego styropianu. Dzięki temu, zachowując wysokie parametry izolacyjne, można stosować cieńszą warstwę styropianu. Pozwala to projektować atrakcyjniejszą pod względem estetycznym bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza (lepsze doświetlenie, parapety optymalnej szerokości). Warto zaznaczyć, że zmniejszenie grubości ścian, daje również większą powierzchnię użytkową przy takich samych zewnętrznych wymiarach budynku.

 

Styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE®, charakteryzują się najlepszą termoizolacyjnością spośród szarych styropianów przeznaczonych do fasad. Jednocześnie jest wolny od występujących w zwykłym szarym skurczów i odkształceń, powodowanych przez dwa źródła naprężeń. Naprężenia termiczne są redukowane przez białą warstwę ochronną, na tyle grubą, że można ją szlifować. Naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę nacięć przeciwprężnych.

 

Budując swój dom, warto pamiętać, że dom jak każda nieruchomość, jest również inwestycją na której można zyskać lub stracić. Warto rozważyć stosowanie optymalnych rozwiązań, aby w przyszłości wartość nieruchomość rosła.

 

LAMBDA WHITE® jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.