Szary styropian dla ciepłych fundamentów


Pozostałe artykuły:
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu ma kolor szar...
Ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne, ekonomię użycia i korzystny balans ekologiczny, szary styropian jest...
Ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne, szary styropian jest jednoznacznie kojarzony z budownictwem energoos...
Dokonując wyboru, każdy inwestor powinien starannie rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych materiałów termoizolacyj...
Zobacz więcej

Ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne, szary styropian jest jednoznacznie kojarzony z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Czym ocieplić fundamenty, żeby budynek był energooszczędny?

 

Wielu uczestników procesu budowlanego nadal milcząco zakłada, że wymiana ciepła (czyli straty) następuje jedynie między wnętrzem budynku a otaczającym go powietrzem. W bilansie całkowitych strat energii, udział wymiany ciepła między budynkiem a gruntem jest zwykle minimalizowany.

 

Tymczasem na zdjęciach z kamer termowizyjnych wyraźnie widać jak wysokie straty ciepła powstają w obrębie fundamentów ocieplonych materiałami o słabszych parametrach lub w niewłaściwy sposób. Często dotyczy to budynków pozornie energooszczędnych, z wzorcowo docieplonymi ścianami. Wniosek jest taki, że bez efektywnej termoizolacji fundamentów, nie można mówić ani o domu pasywnym ani energooszczędnym, nawet jeżeli ściany są ocieplone styropianem szarym.

 

Zewnętrzna powierzchnia fundamentu ocieplonego warstwą o zbyt niskiej izolacyjności, może mieć temperaturę o kilka stopni wyższą niż fasada. Takie różnice temperatur wynikają z różnic w efektywności izolacji. Kilka stopni różnicy oznacza, że straty ciepła przez fundament są większe o około 40% do 60%.

 

Wystarczy porównać lambdy alternatywnych materiałów do izolacji fundamentów, żeby przewidzieć przy jakich materiałach termowizja pokaże fundament skąpany w krwawej czerwieni obrazującej ucieczkę energii. Inwestor, który pieczołowicie ocieplił ściany szarym styropianem ale nie zadbał w ten sam sposób o fundamenty, może być rozgoryczony wysokością rachunków.

 

Swisspor HYDRO Lambda jest specjalistycznym szarym styropianem do izolacji fundamentów. Wprowadzenie go na rynek, uzupełniło istotną lukę w ofercie szarych styropianów. Dzięki HYDRO Lambda, można teraz ocieplić szarym każdą część budynku, od fundamentu po dach.

 

Na tle innych materiałów do izolacji fundamentów, HYDRO Lambda wyróżnia się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Zadeklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda wynosi λd  0,031 [W/mK]. Z tego względu, HYDRO Lambda jest zalecany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

 

Do produkcji HYDRO lambda używa się hydrofobowego surowca, dzięki czemu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody, która jest mniejsza niż 3,5%. Wynikająca z technologii produkcji bardzo spoista powierzchnia dodatkowo zwiększa własności hydrofobowe płyt. Przebywając w wilgotnym środowisku jakim jest grunt, HYDRO lambda zachowuje znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne niż płyty styropianu cięte z bloku.

 

HYDRO lambda jest produkowany metodą wtrysku do formy. Technologia produkcji nadaje płytom właściwości i wygląd, nieporównywalny do tradycyjnych płyt styropianowych. Wszystkie płyty HYDRO lambda są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową. Powierzchnia płyt posiada specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.

 

Oprócz doskonałych parametrów termoizolacyjnych, HYDRO lambda charakteryzuje się optymalnie dobraną dla fundamentów wytrzymałością na ściskanie CS(10) ≥ 100 [kPa]. Stosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na ściskanie, przy fundamentach o głębokości do 3,5 metra, jest znacznie droższe i zupełnie nieuzasadnione względami technicznymi.

 

Warto podkreślić, jak ważne jest zaizolowanie fundamentów przeznaczonym do tego celu specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów, wady niewłaściwie dobranego materiału ujawniają się najczęściej po kilku latach. Naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.